Trávíte pobyt v hotelu Líšenský Dvůr a hledáte tip na výlet? Udělejte si výlet do Toulovcových maštalí – poměrně málo známé, ale přesto mimořádně zajímavé a místy až ohromující přírodní scenérie vzdálené cca 25 kilometrů severně od hotelu Líšenský dvůr.

Toulovcovy maštale nejsou, jak by se z názvu možná mohlo vyplývat, historickými stájemi pana Toulovce, ale přírodním útvarem: pískovcovými skalními útvary, které nám často připomenou Adršpach či podobné útvary v severních Čechách: vysoké, strmé a bizarně formované skalní stěny a sloupy, mezi nimi procházející úzká údolí s meandrujícími půvabnými potůčky. Toulovcovy maštale jsou protkány cestami, po kterých strávíte mnoho hodin – klidně desítky, chcete-li je projít všechny – a při kterých se můžete kochat zajímavými až úchvatnými skalami, odpočívat u studánek a potoků, nebo si v klidu nasbírat borůvky, jejichž podrostu je zde opravdu hodně.

Toulovcovy maštale

Toulovcovy maštale jsou vhodné pro výlety s dětmi, nicméně určitá fyzická vybavenost a dobrá obuv je podmínkou – sestupy i výstupy jsou dosti strmé, terén je hodně členitý. Můžete nicméně volit mezi výlety kratšími a delšími, k nejatraktivnějšími útvarům (přímo Toulovcovy maštale) se dá dostat zhruba za půl hodiny chůze.

Nejvhodnějším výchozím i návratovým místem je malá obec Vranice, kde je též příjemná hospůdka. Dalšími vhodnými místy jsou pak Proseč a Bor u Skutče.

Kromě vlastního přírodního areálu krajinu obohacují tři rozhledny s mimořádnými výhledy (Orlické hory, Jeseníky včetně Pradědu, Králický Sněžník a za ideální viditelnosti též Sněžka), zřejmě nejzajímavější je Toulovcova rozhledna. Dalším velmi blízkým cílem je pak rokokový zámek Nové Hrady.

Z hotelu Líšenský Dvůr se dostanete do Toulovcových maštalí jednou ze dvou (zhruba stejně dlouhých) tras: západní trasa vede přes Sněžné, Svratku, Svratouch a obec Proseč, východní pak přes Daňkovice, Borovnici, Telecí a Borovou a opět obec Proseč. Cesta osobním automobilem do Toulovcových maštalí zabere zhruba půlhodinku, mapy jsou k dostání na recepci na hotelu Líšenský Dvůr.