Tipy na výlet

Hotel Líšenský Dvůr se nachází v centrální, nejvyšší oblasti CHKO Žďárské vrchy, v rekreační oblasti minimálně dotčené činností člověka. Je umístěn na úbočí známého Buchtova kopce (813 mnm – jeden z nejvyšších vrcholů Ždárských vrchů), v nadmořské výšce 650 mnm. Blízké okolí nabízí těžko vyčerpatelné možnosti pěších a cyklistických, v zimě potom běžkařských výletů.

Vyjížďky na koni

Více informací o jezdeckých stájí naleznete na webové adrese https://www.korunavysociny.cz/turisticke-cile/letni-aktivity/jezdectvi.

Pěší výlety

Okolí je hustě protkáno jak turistickými značenými cestami (přímo kolem hotelu je situována zelená značka), tak kvalitními dalšími cestami v lesích i loukách, které umožňují toulání na dlouhé dny téměř bez doteku s civilizací. Oblíbené cíle kratších až jednodenních výletů.

 • Bohdalecká skála (kopec přes údolí proti hotelu, 791 mnm, nádherný polokruhový výhled směrem k jihu, skalní partie)
 • Hrad Štarkov (zelená od hotelu, následně modrá), romantická zřícenina hradu loupežného rytíře
 • Daňkovice– známá rekreační obec pod Buchtovým kopcem
 • Buchtův kopec – na vrcholu radar pro řízení letového provozu ČR, po dohodě s personálem možná prohlídka a (Dráteníčky, Malínská skála, Černá skála, Bílá skála, Čtyři palice, Perničky.) vyhlídka. Slavné skalní útvary Vysočiny
 • Devět skal (836 mnm), skalní útvary a nejvyšší vrchol Žďárských vrchů kultovní vesnice Blatiny, Moravské České Křižánky a rybníky Milovský, Medlovský Sykovec.

A mnoho dalšího – ani několik měsíců pobytu vám nebude stačit k prozkoumání blízkého okolí Líšenského dvora. Pro hosty hotelu, kteří nejsou náruživými turisty, jsou pak k dispozici kratší trasy v blízkém okolí hotelu (1-3 km), s téměř nulovým převýšením a po asfaltované cestě, vhodné pro jakoukoli obuv. Zejména výlet do Líšné, případně dále do Daňkovic doporučujeme pro rekreační procházku, při které se nebudete stačit dostatečně pokochat panoramatickým, neustále se proměňujícím výhledem na okolní krajinu.

Cyklistické výlety

K výše uvedeným (takřka vše popsané lze zvládnout na kole) přibývají vzdálenější cíle: město Polička, rodiště Bohuslava Martinů, s kompletním středověkým opevněním.

 • Hrad Svojanov je tradičním místem konání šermířských vystoupení, jarmarků s ukázkami řemesel a koncertů. Toulovcovy maštale (národní přírodní rezervace, úžasné skalní útvary a kaňony), poblíž hrad Nové Hrady
 • Slavné rašeliniště Velké Dářko (národní přírodni rezervace, ale i bohaté rekreační využití)
 • Nové Město na Moravě – městská památková rezervace, muzea
 • Žďár nad Sázavou: poutní kostel Sv. J. Nepomuckého („Zelená hora“), památka UNESCO
 • Litomyšl, jedno z nejkrásnějších měst u nás, zámek – památka Unesco
 • Pod hotelem, v údolí řeky Fryšávky, se nalézá značená cyklotrasa č. 104, na ni v blízkém okolí navazuje několik dalších, včetně dálkové trasy č. 1 („Pražská“).

Zimní sporty – běžky

V zimě se běžkařům otevírají skutečně „nekonečné“ možnosti, neboť veškerá okolní krajina bývá několik měsíců pokryta souvislou pokrývkou a nejsou omezeni terénem. Strojově upravované běžkařské trasy se pak nalézají několik kilometrů od hotelu, v prostoru severně od Nového Města na Moravě; tyto patří k nejpopulárnějším u nás (závod Světového poháru), nejznámější trasy měří 22,7 km (lehká) a 50 km (těžká).

Sjezdové lyžování

V blízkosti hotelu (do 10 minut autem) se nalézají tři kvalitní sjezdovky, které uspokojí lyžaře všech úrovní, včetně malých dětí (dětské vleky, dětské školičky).